EP usvojio rezoluciju o Kosovu
Tim dokumentom još jednom se potvrđuje evropska perspektiva za Srbiju i Kosovo, kao i centralna uloga EU u tom procesu, saopšteno je iz EP.
Koordinator za spoljnu politiku Evropske unije, Havijer Solana, opisao je planirani razvojni projekat Unije za Kosovo kao "najvažniju misiju u njenoj istoriji".
Solana je, govoreći pred Evropskim parlamentom u četvrtak, upozorio da bi - ukoliko Unija ne pomogne Kosovu da ostvari svoj status - to "moglo da ugrozi stabilnost Balkana":
"Nemamo pravo na neuspeh", rekao je spoljnopolitički koordinator EU, dodavši da će međunarodna zajednica morati da "nametne rešenje kosovskog pitanja putem rezolucije UN". U vezi sa tim, po njegovim rečima, "postoje teškoće s Rusijom, i vrlo verovatno s Kinom".
EU planira osnivanje posebnog fonda od dve milijarde dolara namenjenog razvoju pokrajine u prve tri godine od usvajanja statusa, ali tek kada to pitanje bude konačno rešeno.
Lavrov ponovio stav Rusije
Povodom budućeg statusa Kosova još jednom se oglasio i šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
On je rekao da će plan Martija Ahtisarija "doživeti neuspeh ako ostane u postojećem obliku".
Lavrov je dodao da problem Kosova ne može da bude rešen bez uzimanja u obzir stavova obe strane - Beograda i Prištine, dodavši da je Ahtisari "odlučio da ih ignoriše".
'Kina će verovatno pratiti Rusiju' | ||||||||
Praktično sve najuticajnije zemlje sveta do sada su se manje više otvoreno izjasnile oko toga da li podržavaju nezavisnost Kosova, ili se protive Ahtisarijevom predlogu. Sve, osim Kine. Poznato je, naime, da zvanični Peking nije sklon promeni postojećih granica, ali je oko Kosova, reklo bi se, prilično tih. Zašto se Kina za sada ne izjašnjava o ovom pitanju? BBC je to pitanje postavio Pingu Vongu, stručnjaku za Kinu pri univerzitetu u engleskom gradu Notingemu. "Kina se do sada nije izjašnjavala, zbog toga što je plan objavljen tek pre dva dana i Peking želi da ga prouči. Moguće je da Kina takodje želi da se oko toga konsultuje sa Rusijom. Ne bih isključio mogućnost i da dve zemlje formulišu zajedničku poziciju prema pitanju Kosova", kaže Ping Vong za BBC. Znači li to da je kineski stav o Kosovu identičan ruskom ? "Pretpostavljam da jeste. Kineski stav o Kosovu vrlo jasno je saopšten prošle godine, kada je bivši predsedsnik Ahtisari boravio u Kini. Naš ministar inostranih poslova i drugi zvaničnici koji se bave spoljnom politikom su rekli da se protive svakoj ideji o nametanju rešenja bilo kojoj strani, i da oko tog pitanja treba biti strpljiv i mudar. Stav ministra inostranih poslova je bio još oštriji - on je rekao da se pri rešavanju statusa Kosova mora poštovati suverenitet i teritorijalni integritet Srbije." Ako je kineski stav o Kosovu toliko sličan ruskom, zbog čega se Peking ne čuje, dok ruski zvaničnici dosta često govore o Kosovu?
A šta ako Rusija popusti oko Kosova? Da li je Kina u tom slučaju spremna da upotrebi veto? "To je naravno moguće, iako su šanse jako male. Ako Rusija popusti, onda će to značiti da za promenu stava ima dobar razlog, ili da je Zapad ponudio nešto što je toliko privlačno da Moskva nije mogla da odoli. Ne mogu sa sigurnošću da predvidim kako bi se tada postavila Kina - da li bi krenula za Rusijom, ili bi se država svog postojećeg stava o Kosovu, koji je potpuno suprotan Ahtisarijevom predlogu. Na Kosovu ne postoji kineski nacionalni interes, ali za Kinu, koja je, kao i Rusija višenacionalna zemlja, nezavisnost Kosova može da predstavlja opasan presedan. Lično mislim da će Kina i Rusija blokirati sve što vodi nezavisnosti", kaže na kraju razgovora za BBC Ping Vong, stručnjak za Kinu pri univerzitetu u Notingemu u Engleskoj. |
Ziveli RUSI
Autor BELI — 29 Mar 2007, 17:53
Ma daj, nije valjda da jos verujete u ruse,,... do sada ni jednom nismo imali koristi od njih. daleko ih bilo.. Kosove je otislo.. bar za sada.. pa za jedno 200-300 godina kad ne bude amerike i evrope bice opet nase.. cekali smo 500 godina turke.. pa cekacemo i siptare :)
Autor dmc — 29 Mar 2007, 18:14